BEBEĞE GAZ YAPAN YİYECEKLER NELERDİR

Bebeklerimiz bizim hayatımızın en önemli parçalarıdır. Onların en ufak sorunları bizi çok etkiler. Hiçbir zaman onların canı yansın istemeyiz. Bebeğimizi gazı olması çok etkiler ve bunu kontrol etmekte bizim elimizdedir. Bebeğimizi emzirirken en doğru yiyeceklerle beslenmeliyiz ki anne sütü gaz yapmasın.

BEBEĞİMİZİN GAZI OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ

Bebeklerde oluşan gaz sancısına kolik adını veririz. Kolik denilen bu sancı genellikle 3 ay altı bebeklerde görülür. Bebekler gazı olduğu durumda ayaklarını karnına çekerek ağlarlar, bağırsak sesleri duyulur. Bazen tuvaletlerini yaptığı zaman rahatlarlar ama bu her zaman olmaz.

Bebeğin bundan korunması için en etkili şey nasıl beslendiğidir.

EMZİREN ANNELER NASIL BESLENMELİDİR

1Emziren anneler kesinlikle çay, kahve özellikle de sigaradan uzak durmalıdır. Sigara içen annelerin bebeğinde gaz 2 kat daha fazla görülür.

2-Bebeğe gaz yapan yiyeceklerin en başında fasulye yer alır emziren anneler fasulye yememelidir.

 3-Yeşillik olduğu için brokoli ve karnabahar sağlıklı gibi görünse de gaz yapabilecek yiyeceklerdendir.

4Acılı ve baharatlı yiyecekler midedeki asit oranını artırdığı için bebeğe oldukça fazla gaz yapar ve şişkinlik hissi verir.

5-Bazı yiyecekler bebeğe alerji yapabilir.Alerji yapan yiyeceklerde yaygın olarak inek sütü, kuruyemiş ve fıstık bilinir. Bebeğin yiyeceklere karşı olan hassasiyeti ebeveynler tarafından belirlenmelidir.

6-Balık çok faydalı olarak bilinse de balık tüketimini sınırlamak gerekir. Bazı nedenlerden dolayı bebeğe gaz yapabilir.

7-Emziren annelerin bebekleri için yapabileceği en iyi şeylerden biri de bol su tüketmektir özellikle de içtikleri suya limon sıkmak oldukça faydalıdır.

8-Annelerin bebeklerinde gaz sorununu en aza indirmek için yapacağı bir başka şey de yemeklerde kimyon kullanmasıdır. Kimyon gaz sorununu azaltır.

9-Emziren annenin günde 1 tane yumurta yemesi gerekli proteini karşılamak için yeterli olacaktır.

10-Emzirme sürecinde annenin demir ihtiyacı artacağından kırmızı et,yumurta kurutulmuş meyveler yenmelidir. 

11-Şekeri ihtiyacı hisseden anneler pekmez gibi doğal ürünlerle beslenmeli,işlenmiş şeyler yememelidir.

12-Sarımsak,soğan anne sütünün tadını değiştirebiliyor bu da bebeğinin anne sütünü istememesini sağlıyor o yüzden o tür yiyecekler yenmemelidir.

BEBEĞE GAZ YAPAN YİYECEKLER NELERDİR

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir