Kıyafet kodlarının ikincisi, Business Formal, yani resmi iş kıyafetleri ile bundan bir sonraki makalemizde detaylı bilgi alabileceğiniz Smart Casual, yani spor şık tarzın arası olan tarzdır Business Casual. Daha da ileri gidecek olursak spor şık tarzın iş versiyonu da diyebiliriz bu tarza çünkü gündelik hayatta da giyebileceğiniz spor şık tarzı ile temel farkı kıyafetin resmi olmasını gerektiren bazı temel unsurları taşıyor olma gerekliliğidir. Örneğin gündelik hayatta bu tarzda dolaşmanız mümkün olsa da kot pantolon giymeniz bu tarz için sınırları aşmanız demek olur.Ofis yönetimi tarafından iş kıyafet tarzınız Business Casual olarak belirlenmişse kombinlerinizi resmi kıyafetlere nazaran daha rahat oluşturabilirsiniz.

 Business Casualkombininizi çeşitli renklere veya desenlere sahip, çoğu çeşit kumaşta kullanabileceğiniz düğmeli gömlek ile oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ya da hafif kumaşlardan oluşan bluzları, triko yün veya kazakları iş takımları ile eşleştirebilirsiniz. Takımla eşleştirme yaparken renk uyumuna özen göstermelisiniz. Renk seçimine geldiğimiz zaman bordo, siyah, yeşil, lacivert, siyah gibi tonların yanında aşırı göz alıcı olmamak üzere açık pembe, açık mavi, beyaz gibi açık renkler de gayet uygun olabilir.

 Bu kod diğer iki kodun karışımı gibi olduğu için dikkat etmeniz ve kaçınmanız gereken birçok nokta mevcut. Kombininizi oluşturmanız için vereceğimiz tavsiyelere kulak vermenizi öneririz:

Seçtiğiniz ceket, pantolon ve etekte daha açık renkleri giyebileceğiniz gibi bunların çok dar olmamasına dikkat edin, vücudunuza zarifçe oturan biçimler çok hoş duracaktır. Üste ve alta giydiğiniz kumaşlar farklı olabilir, kaliteli blazer bir pantolon ile sade bir gömlek size çok yakışabilecek bir kombin olabilir. Gömleklerinizin renkleri gözü almamalı ve dekolteniz fazla açık olmamalı. Eğer tişört giymeyi tercih ederseniz de yakasız, kolsuz, çok yazılı tişört giymekten kaçınmalısınız. Kıyafetlerinizin temiz ve buruşuk olmamasına özen gösterin. Yumuşak bir makyaj yapabilir, abartı olmayacak ve göz almayacak şekilde takılar, aksesuarlar da kullanabilirsiniz. Ayrıca şort, sandalet, kot pantolon gibi rahat parçalar bu tarzda özgürlük alanınızın dışında kalmaktadır.

İş Kadınları İçin Kıyafet Kodları: Business CasualKombinleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir