İş kodları konusundan bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Yine de kısaca açıklamak gerekirse iş dâhilinde ofis yönetimi tarafınca çalışanların giyim tarzlarının belirlendiği kodlara göre kıyafetin giyilmesi diyebiliriz. Bu makalede 3’e ayırdığımız giyim kodlarından en ağır ve resmi olanından, yani Business Formal tarzından bahsedeceğiz.

 İlk olarak bir işe yeni başlamışsanız ilk zamanlarda ofiste sizinle aynı seviyede olan iş arkadaşlarınızın giyim tarzlarını gözlemlemek işinize yarayabilir. Normal günlerde ve toplantı olacağı tahmin edilen günlerde giydikleri şeylere dikkat ederek iş yerinizin giyim modeli hakkında küçük de olsa bilgi sahibi olabilirsiniz. Size işe alındığınızda Business Formal tarzında, yani resmi kıyafet ile gelmeniz söylenmişse, sizin için rehber niteliğinde olacak ve altın tavsiyeler içeren bu makaleyi hazırladık.

 Business Formal tarzında kıyafetlerinizi her an bir toplantıya katılacakmış gibi, patrona bir sunum yapacak gibi veyahut bir röportaj verecekmişsiniz gibi olacak şekilde seçmeniz gerekmektedir. Bu ofiste, iş ortamında giyilebilecek en resmi kıyafettir. Takım elbiseler Business Formal tarzının temel yapı taşını oluşturur. Bu takım bir ceket ve bir pantolon veya pantolon yerine kumaştan bir etekten oluşur. Koyu gri veya siyah gibi nötr renkler ile yünsüz, mevsimsiz bir kumaş tercihi en iyi seçim olacaktır. Business Formal tarzı için oluşturabileceğiniz en şık kombinleri en fazla kıyafet uyumu ile sağlayabilirsiniz.

 Takımın tüm parçaları uygun olmalıdır ve ayrıntılar özellikle çok önemlidir, dikkat etmeniz gereken temel ayrıntılar şunlar:

Ceketinizin kollarının uzunluğu elinize kadar gelmeden bilekte son bulmalıdır. Ceketin omuzları ise omzunuzun kenarlarına tam oturmalıdır. Buna çok dikkat edin. Ayrıca önü açık bir ceket giymişseniz bile en azından ceketin bir düğmesini ilikleyebilmelisiniz.

Pantolon uzunluğu giydiğiniz ayakkabıya göre uygun olmalıdır.  Topuklu ayakkabı giyecekseniz ayakkabının topuk yüksekliğine göre ideal uzunlukta olmalıdır. İdeal uzunluk paçaların ayakkabının yarısına kadar olduğu uzunluktur. Etek tercih ettiyseniz eteğin uzunluğu ve yırtmaca dikkat edilmeli, otururken ve yürürken abes kaçan bir durum oluşmamalıdır. Etek dizlere çok yakın, hatta azıcık üstünde de olabilir.

İş Kadınları İçin Kıyafet Kodları: Business Formal Kombinleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir