Kadınlar her yerde ve her zaman şık olmaya çalışırlar ancak gerekli olan tek şey şıklık değil, buna bir de uyum katmak gereklidir. İçinde olduğunuz ortam, mevsim, birlikte olduğunuz kişiler gibi çoğu etken uyumu sağlama konusunda baz almamız gereken etkenlerdir. İş sahibi kadınların gününün büyük bir kısmı ofis ortamında geçmekte ve bundan dolayı kolay olmasa da en fazla bu ortama göre şık giyinmek gerekiyor. Ayrıca birçok iş yerinde kıyafet ile ilgili düzenlemeler ve kısıtlamalar oluyor. En sık karşılaştığımız uygulama ise kıyafet kodu uygulaması, yani ofis yönetimince belirlenmiş koda göre kıyafet giyilmesi gerekmektedir. Bu kodlar 3’e ayrılsa bile size binlerce varyasyon yaratacak kombinleri seçmenize yardım etmek için buradayız.

Gelelim bu üç kodumuza. Ofis yönetimi şirketin kıyafet kuralına, ofis kültürel normlarına bağlı olacak şekilde nasıl giyinmeniz konusunda size genelde resmi kıyafet kodları ile ilgili el kitabı tarzı şeyler dağıtır. O kodların ne olduğunu bu makalemizde özetle size aktarmaya çalışacağız. Bu kodlar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız aynı başlıklı makalelerimizden faydalanabilirsiniz.

  1. Business Formal: Resmi kıyafet de diyebileceğimiz bu tarzda iş takımları ile birlikte uyumlu bir ceket, bir pantolon veya kumaş etek ile kombininizi oluşturabilirsiniz. Takımların uyumlu olmasına dikkat edin. Giyim tarzınız olabildiğince resmi olmalıdır. Tercih edebileceğiniz en iyi renk gri ve tonlarıdır.
  2. Business Casual: Resmi kıyafetlere göre biraz daha rahat olabileceğiniz bu tarzda çok çeşitli renkleri desenler ve kumaşlar kullanılabilir. Bu tarzda oluşturacağınız kombin için en iyi kumaş seçeneği pamuk veya karışımı veya ipek bir bluz, renk seçeneği gözü alan değişik tonlar yerine mavi, açık bir pembe, beyaz gibi açık renkler olabilir. Bu tarz için fazla dikkat çekici olmamak önemlidir.
  3. Smart Casual: Bu giyim tarzı en rahat ve pratik giyim tarzıdır. FreeFriday adı verilen, serbest Cuma anlamına gelen ve yönetim tarafından belirlenen günler için giyeceğiniz kıyafetler gündelik yaşamınızda da giyebileceğiniz tarzda kıyafetlerden oluşur. Bu yüzden kombininizi çok fazla sınırla karşılaşmadan rahatça oluşturabilirsiniz.
Kadınlar İçin Ofis Kombinleri ve Kıyafet Kodları

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir